
На 1 февруари 2011 година Асоциация „Прозрачност без граници” започна осъществяването на проект „Повишаване на почтеността чрез застъпничество: противодействие на корупцията при обществените поръчки”.
Инициативата на българското представителство на Transparency International е насочена към противодействие на корупцията в сферата на обществените поръчки в България.
Проектът е финансиран от Инициативата за почтеност на Световната банка и Сименс, която е създадена на 2 юли 2009 година и предвижда подкрепата на организации и проекти в различни страни по света, които се борят срещу корупцията и измамите чрез колективни действия, обучение и образование.
Основната цел на инициативата е да повиши стандартите за почтеност и прозрачност при изпълнението на договори от значим обществен интерес чрез промяна на политиката в страната. Работата по проекта обхваща пет основни дейности, сред които анализ на правната рамка и адаптиране на концепцията за Пактовете за почтеност в национален контекст.
В рамките на проекта предстои популяризиране на тази концепция и организиране на работни срещи и публични дискусии както с представители на публичната администрация, така и с представители на частния сектор. Предвижда се прилагането на Пактовете за почтеност да бъде тествано с пилотни инициативи, които ще включват обучение на държавни служители в използването на пактовете в тръжните процеси, тестване на този инструмент в избрани търгове, проследяване и оценка на ефекта върху процедурите за възлагане и изпълнение на обществени поръчки, формулиране на предложения за неговото усъвършенстване.
Основните цели на инициативата включват:
- създаване на условия за изграждането на последователна антикорупционна политика на българското правителство;
- повишаване на възможността за участие на компании от частния сектор в антикорупционни инициативи;
изработване на планове за мониторинг от страна на гражданското общество върху ефекта от въвеждането на антикорупционните мерки; - фокусиране на обществено внимание към проблема и консолидиране на обща обществена подкрепа за инициативата.
Предвижда се също и разработването на индикатори за прозрачност и почтеност при обществените поръчки, както и издаването на наръчник за тяхното прилагане. В рамките на проекта тези индикатори ще бъдат популяризирани и използвани при обучението на представители на бизнеса, държавната администрация, гражданското общество и медиите.