НОВИНИ

TI-България внесе в Народното събрание предложения за промени в законодателството относно обществените поръчки

23 юни 2011

Във връзка с промените в Закона за обществените поръчки, които се обсъждат в Народното събрание, Асоциация “Прозрачност без граници” предостави своите предложения за законодателни промени. Предложенията са адресирани до председателя на 41-то Народно събрание, ръководствата на водещата комисия за разглеждане на Законопроекта за изменение и допълнение на ЗОП – Комисията по правни въпроси, както и до ръководството на Комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм, Комисията по регионална политика и местно самоуправление и Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.

 

Асоциация “Прозрачност без граници” предлага да бъде регламентиран статутът на независимия наблюдател в процедурите за възлагане на обществени поръчки, както и да бъдат създадени допълнителни механизми за прозрачност и контрол в Закона за административните нарушения и наказания и в Наказателния кодекс.

 

Предложенията на Transparency International-България доразвиват принципите за публичност и прозрачност, декларирани в чл. 2, ал. 1 от ЗОП и са в синхрон с добрите практики, прилагани от редица държави-членки на Европейския съюз. Те са формулирани на базата на дългогодишния ни опит в тази област, в това число и въз основа на извършеното наблюдение на процедурата по изграждане на магистрала „Тракия” чрез обществени поръчки.

 

В становището до Народното събрание Асоциация “Прозрачност без граници” представя и аргументи относно обсъжданата идея за включване на експерти-представители на бизнес организации в състава на комисиите за провеждане на процедура за обществена поръчка. TI-България счита, че участието на представители на бизнеса в състава на комисиите е конфликт на интереси, който крие потенциал за корупция и/или за деформиране/компрометиране на целия процес по възлагане и изпълнение на обществени поръчки.

ако сте станали свидетел или жертва на корупция или разполагате с данни за нарушения - 0800 11 224

Подай сигнал

Финансирано от