Пактовете за почтеност при обществени поръчки (Integrity Pacts) са инструмент за превенция на корупционни практики и непрозрачно управление на публични средства, разработен от международната антикорупционна организация Transparency International. Пактът представлява договор между възложителя и участниците в процедура за възлагане на обществена поръчка (ОП), който дава възможност за независим граждански мониторинг, извършван от външен независим наблюдател.
Основната цел на приложението на Пакта за почтеност е да бъдат подпомогнати усилията на публичните институции, бизнеса и гражданското общество в следните насоки:
- превенция и противодействие на корупцията при осъществяването на обществени поръчки;
- по-ефективно управление на публични средства;
- подобряване на условията за достъп на бизнеса до обществени ресурси.
Прилагането на Пакт за почтеност при обществените поръчки доказано допринася за:
- Повишаване на прозрачността и публичността;
- Идентифициране и ранно сигнализиране на потенциални проблеми;
- Насърчаване на взаимодействието между администрация и бизнес;
- Ефективен контрол спрямо кандидатите/изпълнителя в обществената поръчка;
- Ефективен контрол върху администрацията на възложителя;
- Модернизиране на администрацията;
- Промотиране на правила за етичен бизнес.
ВЪЗЛОЖИТЕЛ по Пакта за почтеност е публична институция от структурите на централната или местната власт, която провежда обществената поръчка. Ангажиментите на възложителя включват осигуряване на достъп на независимия наблюдател до информация, свързана с подготовката и провеждането на процедурата за избор на изпълнител по дадена ОП, както и изпълнението на възложените услуги или доставки.
УЧАСТНИЦИТЕ в процедурата по възлагане на обществена поръчка са другата важна страна по Пакта за почтеност. Те могат да бъдат физически или юридически лица, отговарящи на изискванията за участие в процедурата. Всеки участник, който се е присъединил към Пакта, се ангажира да спазва правилата за антикорупционно поведение на компанията и на служителите, да не предприема действия, нарушаващи правилата за лоялна конкуренция и да осигури на независимия наблюдател достъп до документи, свързани с участието му в конкурса и изпълнението на договора (в случай че бъде избран за изпълнител на поръчката).
НЕЗАВИСИМИЯТ НАБЛЮДАТЕЛ е трета, независима страна в Пакта за почтеност, която няма пряк интерес от разпределянето на обществени ресурси. Наблюдателят по Пакта за почтеност е неправителствена организация с авторитет и професионална експертиза на осъществяване на независим граждански мониторинг. Основни принципи в работата на независимия наблюдател са професионализъм, почтеност и безпристрастност. Наблюдателят извършва наблюдение на всички етапи на обществената поръчка и осигурява публичност на процеса чрез оповестяване на своите констатации.
Българският модел на Пакт за почтеност е създаден от Асоциация „Прозрачност без граници” въз основа на редица експертни оценки, социологически изследвания, анализи на българското законодателство, сравнителни изследвания и проучване на чуждестранен опит в областите на обществените поръчки, процедурите за концесиониране и приватизация. Той е разработен в съответствие с разпоредбите на българското законодателство и служи като допълнителен инструмент за повишаване на прозрачността и почтеността в една от най-проблемните сфери в управлението – възлагането и изпълнението на обществени поръчки.
Пактът за почтеност в България е отворен към всички участници в дадена обществена поръчка. Присъединяването към Пакта е изцяло доброволно.
Прилагането на Пактове за почтеност от „Асоциация „Прозрачност без граници“ се основава на предварително сключени принципни споразумения (Споразумение за сътрудничество, Меморандум за разбирателство) с възложителя или неговия принципал. Тези договорености осигуряват възможност за сътрудничество и обмяна на информация и експертиза между възложителя и наблюдателя при подготовката на бъдещия Пакт за почтеност.
В България Пактовете за почтеност бяха пилотно приложени в избрани обществени поръчки в периода 2012 – 2014 години. В момента Асоциация „Прозрачност без граници“ осъществява наблюдение на обществена поръчка за проектиране и строителство на тунел „Железница“, част от автомагистрала „Струма“.
Пактът за почтеност към третата обществена поръчка за изграждане на тунел „Железница“ част от Лот 3.1 на автомагистрала „Струма“ е сключен ден преди обявяването на процедурата – на 16 октомври 2017 г. Независимият наблюдател Асоциация „Прозрачност без граници“ и възложителят Агенция „Пътна инфраструктура“ се споразумяха да продължат сътрудничеството си по този важен за страната инфраструктурен проект.
Гражданското наблюдение на обществената поръчка се осъществява с финансовата подкрепа на Европейската комисия в рамките на инициативата „Пактове за почтеност – превантивен граждански механизъм за защита на фондовете на ЕС“. Следете секция „Новини“ за актуална информация по хода на наблюдението.
На 30 ноември 2015 г. Асоциация „Прозрачност без граници“ и Национална компания „Стратегически инфраструктурни проекти“ (НКСИП) подписаха и откриха за присъединяване към всички участници Пакт за почтеност по процедура за възлагане на обществена поръчка за проектиране и строителство на тунел „Железница“ част от Лот 3.1 на автомагистрала „Струма“.
С промените в Закона за пътищата (обн. ДВ бр. 30 от 15.04.2016 г.) Агенция „Пътна инфраструктура“ е определена за правоприемник на НКСИП. С подписването на Допълнително споразумение АПИ официално се присъедини към Пакта за почтеност като Възложител.
Обществената поръчка обект на наблюдение по този Пакт беше прекратена на етапа на оценка на офертите през април 2017 г.
На 27 ноември 2012 г. Асоциация „Прозрачност без граници” и Агенция „Пътна инфраструктура“ сключиха Пакт за почтеност при обществена поръчка с предмет: Определяне на изпълнител за проектиране и строителството на обект: „Автомагистрала „Струма” Лот 2, участък Дупница – Благоевград” от км 322+000 до км 359+000.
Пактът за почтеност при строителството на Лот 2 на АМ „Струма“ е сключен въз основа на Споразумение за сътрудничество между Асоциация „Прозрачност без граници“ и Министерството на регионалното развитие и благоустройството, подписано още през 2009 г. Документът послужи като база за редица инициативи на Асоциацията за наблюдение на големи инфраструктурни проекти.
Към Пакта се присъединиха Участниците „Актор“ АСД, Консорциум „Струма – Лот 2” (с членове „Импреза” АД Италия, „ГБС Инфраструктурно строителство” АД и „Пътстрой – 92” АД) и Обединение „Струма 2012“ (чрез „Хохтийф Салюшънс”).
Пактът за почтеност при обществената поръчка за изграждане на Лот 2 на АМ „Струма“ е част от проект „Повишаване на почтеността чрез застъпничество: противодействие на корупцията при обществените поръчки“, осъществен от Асоциация „Прозрачност безграници“ в периода 2011 – 2014 г. с финансовата подкрепа на Инициативата за почтеност на Световната банка и Сименс.
На 15 август 2012 г. Асоциация „Прозрачност без граници” и Министерство на здравеопазването сключиха Пакт за почтеност при обществена поръчка с предмет „Извършване на строително-монтажни работи в домове за медико-социални грижи за деца от 0-3 г.“
Към Пакта се присъедниха двама от участниците в поръчката – Обединение „Радита ООД и Стройкомерс-ТТ ЕООД“ и Консорциум „Техноком ДЗЗД“ (изпълнител по обособена позиция 5).
Пактът за почтеност при обществената поръчка за стрително-монтажни дейности в домове за медикосоциални грижи за деца е част от пилотното приложение на Пактовете за почтеност при обществени поръчки, осъществено от Асоциация „Прозрачност безграници“ по проект „Повишаване на почтеността чрез застъпничество: противодействие на корупцията при обществените поръчки“.
На 4 юли 2012 г. Асоциация „Прозрачност без граници” и Министерството на труда и социалната политика сключиха Пакт за почтеност при обществени поръчки за избор на консултанти по проект на управление, информационни технологии и европейска хармонизация, които са част от експертен екип по проект „Изграждане и въвеждане в експлоатация на национална система за електронен обмен на данни в областта на социалната сигурност“ с възложител Министерство на труда и социалната политика чрез ОП „Развитие на човешките ресурси“.
Към Пакта се присъединиха и тримата избрани изпълнители в търговете Димитър Стоянов Георгиев – консултант по информационни технологии, Бонислав Викторов Радев – консултант по проектно управление и Веселина Василева Енчева – консултант по eвропейска хармонизация.
Приложението на Пакта за почтеност с МТСП също бе в рамките на инициативата „Повишаване на почтеността чрез застъпничество: противодействие на корупцията при обществените поръчки“.